Fransa Bayrağı

Eskiden yaşanmış birçok rejim altında, Fransa bayrağı kullanılmıştır. Fransa’daki askeri ve deniz bayraklarının çoğu ayrıntılı olarak tasarlanmış. Fransa’nın ulusal bayrağı son 17. yüzyılda kırmızı, beyaz ve mavi renklerin eklenmesi ile şekillenmiştir.

Fransa Bayrağı

Fransa Bayrağı Nasıldır?

Fransa bayrağı, üç temel renkten oluşmaktadır. Bu renkler mavi, beyaz ve kırmızı. Ortada beyaz, kenarlarda mavi ve kırmızı renkler bulunmaktadır. Fransa bayrağındaki renkler dikey şekilde sıralanmıştır. Üzerinde herhangi bir sembol, amblem gibi işaretler yoktur. Yalnızca üç temel renk bulunur. Fransa bayrağında dikey şeritler halinde bulunan renkler eşitliği, kardeşliği ve hürriyeti sembolize eder. Her bir rengin temsil ettiği farklı bir anlam bulunur. Mavi renk hürriyeti, kırmızı renk kardeşliği, beyaz renk ise eşitlik anlamına gelir. Fransız bayrağının günümüzdeki güncel hali yaklaşık olarak son 17. Yüzyılın ortalarında hazırlanmıştır. 17. Yüzyılın öncesinde kırmızı, beyaz ve mavi renklerle beraber sembollerde mevcuttu. Fakat günümüzdeki ulusal bayrağın görünümü 17. Yüzyılın ortalarında yapılan düzenleme ile birlikte şekillenmiştir.

Fransa Bayrağı İle Benzeyen Bayrak Var Mı?

Fransa bayrağı, dünya ülkeleri arasında belirli ülkelerle benzerlik gösterir. Hollanda ve Fransa bayrakları birbirine oldukça benzerdir. Hollanda bayrağında turuncu, beyaz ve mavi renkler bulunur. Fransa bayrağında ise kırmızı, beyaz ve mavi renkler bulunur. Yalnızca renk benzerliği vardır. Ülkelerde görünüm olarak bayraklarda benzerlik mevcuttur. Fransa bayrağı diğer birçok ülkeye göre Hollanda bayrağı ile daha yakındır.

Fransa Bayrağı Ne Anlama Gelir?

Fransa bayrağının gerek renkleri, gerekse genel bütünü önemli anlamlara gelmektedir. Ülkenin temel değerlerini simgelemektedir. Fransa bayrağının geleneksel renkleri beyaz, kırmızı ve mavidir. Fransa bayrağında bulunan beyaz renk Fransız devrimine kadar Bourbon hanedanın geleneksel rengi olarak kabul edilmiştir. Beyaz renk bayrakta Kralı temsil eden bir simge ile bulunur. Kırmızı ve mavi renk Fransa’nın başkenti Paris şehrinin rengidir. Paris’te bulunan birçok resmi kurum ya da yapılan etkinliklerde kırmızı ve mavi renk kullanılır. Devrimcilerin geleneksel rengi de kırmızı ve mavidir. Mavi asaleti, beyaz din adamlarını, kırmızı ise burjuva kesimi temsil eder.

Leave a Reply

Acil Vize