Fransa Para Birimi

Fransa, Avrupa Birliğine üye olan bir ülkedir. Bu yüzden Avrupa Birliği üye ülkelerinin de kullandığı gibi Fransa para birimi Euro’dur. Fransa sınırları içerisinde Euro para birimi, geçerli olarak bulunur.

Fransa Para Birimi

Fransa Para Birimi Nedir?

Fransa’ya seyahat edecek olan vatandaşlar Fransa sınırları içerisinde geçerli olan para birimini merak edebilir. Fransa para birimi Euro’dur. Fransa’nın para birimi Avrupa birliği üye ülkesi olmasından sonra değişmiştir. 2002 yılına kadar Fransa’da geçerli para birimi Fransa frangıydı. Fakat 2002 yılından itibaren Fransa’nın Avrupa Birliği’ne üye olması ile beraber, Fransa’nın para birimi Euro olarak değişkenlik göstermiştir. Fransa para birimi Euro kağıt para olarak €5, €10, 20€, 50€, €100, €200 ve €500 şeklinde bulunur. Madeni para olarak ise 1€ 2€ 1 sent 2 sent 5 sent 10 sent 20 sent ve 50 sent kullanılmaktadır.

Fransa Eski Para Birimi

Fransa’da kullanılan eski para birimi Fransız Frangıdır. Fransız Frangı yaklaşık olarak 31 Aralık 1959 tarihine dayanır. Kısaltması ise AFR şeklinde bulunmaktaydı. Fransa’da 2002 yılına kadar Fransa frangı geçerliydi. Fakat 2002 yılında Fransa’nın Avrupa Birliği üyesi olması ile beraber Fransa frangı yerini Euro’ya bırakmıştır. Fransa’da hiçbir kesimde Fransız Frangı kullanılmaz. Tamamen Euro para birimi mevcuttur. Dış ticaret iç ticaret gibi ekonomik alanlarda da Fransa para birimi Euro yer alır. Fransa eski para birimi Fransız Frangı 2002 yılından itibaren tedavülden kaldırılmıştır.

Fransa Para Birimi Kaç TL

Fransa para birimi Euro’dur. Bir Euro yaklaşık olarak 10,84 Türk lirasına denk gelir. 10 Euro ise 108,39 Türk lirasıdır. Fransa para birimi Euro Türk lirasından daha değerlidir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Fransa seyahati gerçekleştirecekleri sırada Türk lirasını Euro’ya çevirmelidir. Fransa’nın eski para birimi Fransız frangı ise Türk lirasına dönüştürüldüğü zaman bir Fransız frangı 1.59 Türk lirası, 4 Fransız frangı ise 6.34 Türk lirasına denk gelir. Fakat ülke sınırları içerisinde Fransız frangı geçerli olmadığı için Euro’ya göre dönüşüm yapılmalı.

Leave a Reply

Acil Vize