Fransa Vizesi İşlemleri

Fransa Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

VFS Global

VFS Global ile yurtdışına yolculuk yapacak olan kişilerin işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. VFS Global yurtdışına çıkış işlemlerinde her konuda insanlara yardımda bulunan bir kuruluştur.

Öncelikle VFS Global şirketi ile iletişime geçip ya da internet üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Yurtdışına seyahat için yapacağınız ilk iş seyahatiniz için en doğru vize tipinin seçimini yapmak olacaktır. Seyahat amacınıza göre vize tipi de değişmektedir. VFS Global öncelikle hangi vize tipine ihtiyacınız olduğunu belirliyor.

Daha sonrasında ise bu vize tipine uygun olup olmadığınızın kontrolünü yapıyor. Uygun olduğunuz belirlendiği takdirde, o vize tipine göre hazırlamanız gereken evraklar belirleniyor. Gereken evraklar tam olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca evrakların üzerinde güncel bilgilerin yer alması gerekmektedir. Güncel ve doğru olmayan bilgiler daha sonrasında başvurunuzun durumu açısından olumsuz durumlar karşınıza çıkarabilir. O yüzden bu konuya ekstra önem göstermekte fayda vardır. Vize başvurusu için vize merkezlerinden randevu almanızda da yardımcı olmaktadırlar. Ödenmesi gereken ücretleri de ödedikten sonra başvurularınızın durumlarını kolayca takip edebilirsiniz.

 

Fransa vizesi için gerekli evraklar 2020 VFS

VFS vize, pasaport gibi yurtdışına çıkmadan önce temin edilmesi gereken belgeler konusunda danışmanlık yapan bir şirkettir. Bu şirket yurtdışı seyahati yapacak kimselerin işlemlerini kolaylaştırarak daha rahat bir başvuru süreci geçirmelerini sağlamaktadır. Başvuru işlemleri için yol göstermektedirler. Her şey adım adım ilerlemektedir.

Öncelikle yolculuk amacınıza göre vize tipi belirlemesi işlemi yapılmaktadır. Size uygun vize tipi belirlendikten sonra bu vizeyi almak için gerekli olan bazı evraklar vardır. Bu evraklar vize tiplerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel itibariyle Fransa vizesi için gerekli evraklar 2020 VFS global tarafından şöyle istenmektedir:

 • Ulaşıma ait rezervasyon bilgileri
 • Fransa’da konaklanacak yere ait bilgiler
 • Renkli nüfus cüzdanı örneği
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Varsa belediye tarafından onaylı davetiye
 • Pasaport: vize başvurusunda bulunan kişi tarafından geçtiğimiz 10 sene içerisinde alınmış olmalıdır.
 • Schengen vize başvuru formu: Schengen vizesi için başvuru yapılacaksa bu formun eksiksiz ve doğru, güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi

 

Fransa Vizesi için gerekli evraklar 2020

Fransa vizesi için gerekli evraklar 2020 yılında nelerdir?” sorusu Fransa’ya seyahat etmeye hazırlanan pek çok yolcunun sorduğu bir sorudur. Fransa vizesi işlemleri Fransa konsolosluğu tarafından yapılır. Fransa konsolosluğu ise vize işlemleri için Fransa’ya seyahat edecek kişilerden birtakım belgeler istemektedir. Bu belgelerin Fransa’ya gidecek olan yolcular tarafından hazırlanıp eksiksiz halde Fransa konsolosluğuna verilmesi gerekmektedir. Fransa konsolosluğunun isteyeceği belgeler, almak istediğiniz vizenin türüne göre değişmektedir. Ancak hangi vizeyi alacak olursanız olun vize için gerekli evrakların tamamlanmış olarak başvuru yapılması, süreç için sağlıklı olacaktır. Belgeler vize türüne göre değişkenlik gösterse de genellikle vize için istenen ortak belgeler şöyledir:

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Renkli nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap cüzdanı fotokopisi
 • Konaklama rezervasyonu
 • Maaş bordrosu
 • 2 tane biometrik fotoğraf
 • Schengen vizesi başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde form geçersiz sayılacaktır. Form ücreti de boşa gitmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Üç dilde yazılması gerekmektedir. (Türkçe, İngilizce, Fransızca)
 • Pasaport: Geçtiğimiz 10 sene içinde alınmış olması gerekmektedir.

 

Fransa vizesi – ekşi

Fransa’ya gidecek olan kişilerin en çok düşündüğü konu Fransa vizesi alabilmektir. Fransa vizesi almak için Fransa konsolosluğuna müracaat etmek gerekmektedir. Fransa konsolosluğunun belirtmiş olduğu belge ya da evrakların hazırlanıp, sonrasında ise vize başvurusu için randevu alınması gerekir. Vize başvurusu sonucu Fransa konsolosluğu tarafından vize almak isteyen kişiye bildirilir. Belgeler eksiksiz olsa ve süreçte hiçbir sorun çıkmasa bile vize başvurusu geri çevrilebilmektedir.

Bu yüzden insanlar bu konu hakkında internette araştırma yapmaktadırlar. İnternette araştırma yaparken Fransa vizesi ekşi sözlükte hakkında yazıldığını görmek mümkündür. Ekşi sözlük yazarları Fransa vizesi alma süreci hakkındaki yorumlarını ya da deneyimlerini okuyucularına aktarmışlardır. Burada yazılan yazıların birçoğu yazarların Fransa vizesi alırken yaşadıkları zorluklardan bahsetmektedir. Bu tür yazıları görünce Fransa’ya yolculuk yapacak, ancak henüz vize işlemleri yapmamış olan kişiler karamsarlığa düşmektedirler. Tabi bu yorumların yanı sıra Fransa konsolosluğunu öven yazılar da bulunmaktadır. Ancak genel olarak yazarlar bu sürecin zorlu bir süreç olduğunu yazmış, hatta ülkemize gelmek için bu kadar uğraşılmadığını belirtip çekilen zorluklara sitemde bulunmuşlardır.

 

Fransa express vize

 

 Fransa Express vize, Fransa’ya acil olarak yolculuk yapması gereken kişilerin kullandığı bir vize türüdür. Ancak şöyle bir durum vardır ki; Fransa için vize işlemlerinde başvuru yapmak hızlı bir şekilde olurken, Fransa vizesinin alınma süresiyle alakalı bir değişiklik olmamaktadır. Fransa vizesi, Fransa konsolosluğu tarafından verilmektedir. Aynı zamanda Fransa konsolosluğu, Fransa vizesi konusunda yetkili tek kurumdur.

Fransa Express vizesi alacak kişilerin bu konulara dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir. Schengen vizesi alacak olan yolcular ise biometrik verilerini konsolosluğa beyan etmek zorundadırlar. Schengen vizesi için başvuru yapan yolcular ise 2014 yılı itibariyle parmak izi uygulamasıyla karşılaşmaktadır. Başvuru randevu tarihinde Fransa’ya gidecek olan yolcuların eksiksiz evraklarıyla birlikte, Fransa konsolosluğunda bulunmaları gerekmektedir. Konsolosluk tarafından yolcuların biometrik verileri istenmektedir. Ayrıca Fransa’ya gidecek olan yolcular, vize başvuru işlemleri esnasında parmak izi de vereceklerdir. Verdikleri parmak izleri 5 yıl boyunca vize bilgi sisteminde kayıtlı tutulacaktır. Pasaport işlemi için de parmak izi verilmektedir. Ancak orada verilen parmak izine konsolosluk tarafından ulaşılamamaktadır.

Fransa vizesi Bursa

Fransa’ya gitmek için birtakım prosedürlerin uygulanması gerekmektedir. Bunlardan biri pasaport işlemlerinin tamamlanmasıdır. Gerekli evrakların tamamlanmasının ardından pasaport için ilgili kurumlardan randevu alınması gerekmektedir. Randevu günü ve saati geldiğinde yetkili kurumda belgelerle birlikte hazır olunması gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Fransa için vize alma işlemlerine sıra gelmektedir. Bunun için ise Fransa konsolosluğu ile iletişim halinde olmak gerekmektedir.

Çünkü Fransa vizesi, Fransa konsolosluğu tarafından verilmektedir. Ancak vize başvuru randevusuna kadar olan bölümdeki işlemlerde, yolculara yardımcı olacak danışmanlık ofisleri bulunmaktadır. Fransa vizesi Bursa ilinden yapılacak başvurularda yardımcı olması açısından Bursa’da bulunan danışmanlık ofisleriyle iletişime geçilebilir. Bu ofisler belirli ücretler karşılığında gerekli belgeleri sizden isteyip, pasaport işlemlerini yerine getirmektedirler. Bunun yanı sıra vize başvurusu için randevu alma işlemini de yapmaktadırlar. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda sizlere yardımcı olmaktadırlar. Ancak bilinmesi gereklidir ki; vize işlemleri yolcu tarafından bizzat konsoloslukta bulunularak yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı vize başvurusu zamanında, eksiksiz bir şekilde orda bulunulması gerekmektedir. Bu hususlar vize işleminin başarılı geçmesi için önem arz etmektedir.

 

Fransa vizesi Takip

Türkiye’den Fransa’ya gidecek olan kişiler bazı belgeleri tamamlamanın ardından yola çıkmalıdırlar. Bu belgeler kısa pasaport ve vize diyebiliriz. Pasaportu olmayanlar yaşadıkları yerin nüfus müdürlüklerine randevu ile gidip lazım olan evraklar ile pasaport başvurusunda bulundukların da en kısa zamanda pasaportlarına ulaşmaları mümkündür.

Eğer pasaportları varsa da, geçerlilik süresinin yapılacak seyahatin tarihini kapsayıp kapsamadığı konusuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yolcular sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirler. Bu işlemler tamamlandıktan sonra vize işlemlerini yapmak gerekmektedir. Fransa bir Schengen ülkesidir. Yani Schengen vizesi ile seyahat yapmak mümkündür. Diğer yandan bir de uzun süreli olan ulusal vize vardır. Bu vize türlerinden hangisi sizin durumunuza uyuyorsa o vizenin alınması gerekmektedir. Bu belgeleri hazırlamak ve süreci daha emin şekilde ilerletmek istiyorsanız bu konuda uzman olan vize danışmanlık şirketlerinden destek alabilirsiniz. Bazı şirketlerin özel hizmetleri de bulunmaktadır. Bu hizmetler vize, pasaport gibi işlemlerin takip edilebilmesi hizmetidir. Vermiş oldukları takip kodları ile vize ya da pasaport işlemlerini adım adım takip edebilirsiniz. Alacağınız Fransa vizesi takip sistemi ile takip edebilir ve gelişmelere göre seyahat planlamanızı yapabilirsiniz.

 

Schengen vizesi

Schengen belirli ülkelerin üye olduğu ve bu ülkelerin seyahat anlamında birbirlerine kolaylık sağladığı bir antlaşma gibi düşünülebilir. Schengen vizesi de, Schengen’e üye olan ülkeler için rahat bir şekilde seyahat edilebilmesi için kullanılan bir vize türüdür. Schengen bölgesinde olan ülkeler Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn olarak 22 ülkeyi içermektedir. Bu ülkeler arasında 3 ay için Schengen vizesi ile seyahat etmek mümkündür. Schengen vizesi, bu 22 ülke arasında, özgürce ve pasaport olmadan geçiş yapmayı ve istediğiniz zamanda istediğiniz ülkeden çıkış yapmanıza imkan tanıyor. Üstelik Schengen vizesi ile gitmiş olduğunuz ülkelerde gümrük kontrolü bulunmamaktadır. Schengen vizesi yalnızca 3 ay seyahat imkanı tanımaktadır. Bu husus önemlidir. Çünkü seyahatiniz 3 aydan fazla sürecek ise, Schengen vizesi yerine ülkelerin ulusal vizelerinden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak seyahatiniz 3 aydan az ise Schengen vizesi oldukça popüler ve kullanışlı olmaktadır.

 

İzmir Fransa vize başvurusu

Fransa yolculuğu planı yapanların bazı işlemleri tamamlamış olması gerekmektedir. Öncelikle pasaport işlemleri yapılmalıdır. Pasaport işlemleri, bulunduğunuz yerdeki nüfus müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Bu işlem için randevu almanız gerekmektedir. Pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra sıra vize işlemlerine gelmektedir. Vize işlemleri için yolculuğu yapacak kişinin bizzat kendisinin konsolosluğa başvurması zorunludur. Ancak konsolosluk her şehirde bulunmamaktadır.

Örneğin; İzmir Fransa vize başvurusu için İstanbul’da bulunan Fransa konsolosluğuna başvuru yapılmaktadır. İnsanlar bu işlemleri gerçekleştirirken bazı sorunlar yaşayabilmektedirler. Bundan dolayı her şehirde vize danışmanlık ofisleri mevcuttur. İzmir’den Fransa vize başvurusu yapmak için bu gibi ofislere müracaat etmeniz, seyahat işlemlerinizin daha hızlı gerçekleşmesine katkıda bulunabilir. Ancak şöyle bir durum vardır; vize işlemleri Fransa konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Bu tür danışmanlık ofislerinin vize alma işlemlerine müdahale etmesi söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden böyle bir yanılgıya düşülmemelidir. Yalnız gerekli olan belgelerin tam olması, başvuru sürecinde konsolosluk tarafından istenecek ek belgelerin sağlanması konusunda yardımcı olacaklardır. Bu da başvuru sürecinde herhangi bir aksama yaşamamanızı sağlayacaktır.

 

Fransa Turistik vize ücreti

Fransa’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için iki tür vize mevcuttur. Bunlardan birincisi Schengen vizesidir. Schengen vizesi içinde 22 üye ülkesiyle beraber insanlara seyahat özgürlüğünü bir nebze de olsa tattıran bir imkandır. Fransa da Schengen’in üye ülkelerinden biridir. Fransa’ya gitmek için Schengen vizesi almak mümkündür. Schengen vizesinin de türleri bulunmaktadır. Fransa turistik vizesi de bunlardan biridir. Fransa Schengen vizesi ücretleri tüm Schengen türleri için aynıdır.

Fransa için olan vize türlerinin ücretleri her sene güncellenmektedir. Bu ücretler Fransa konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Gerekli evraklar temin edildikten sonra Fransa turistik vize ücreti, Fransa konsolosluğuna ödenmelidir. Başvuru ücreti ödenmediği takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır. Fransa turistik vizesi, seyahat vizesi olarak bilinmektedir ve Schengen vizesinin bir türüdür. Bu vize türünün başvuru harç ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak belgelerinizin hazırlanmasında yardımcı olan şirketin hizmet bedeli ve zorunlu sağlık sigortası ücreti de 30 Euro olmaktadır. Bunların toplamında 110 Euro gibi bir ücret yolcuların karşısına çıkmaktadır. Bu ücreti Fransa konsolosluğuna ödeyerek başvuru işlemi yapılabilmektedir.

 

Fransa express vize

Kısa süre içerisinde Fransa’da bulunmanız gerekiyor ve henüz vizenizi almadıysanız Fransa Express vize seçeneğini kullanmanız mümkündür. Bu sayede Fransa vizesi için başvuru işlemleriniz hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Tabi ki şöyle bir durum vardır ki; Fransa vizesi çıkarma işlemi Fransa konsolosluğuna bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Vize işlemleri için Fransa konsolosluğunun sizden istemiş olduğu belgeleri hazırladıktan sonra başvuru işlemi için Fransa konsolosluğunda bulunmanız gerekmektedir. Daha sonrasında süreç, Fransa konsolosluğunun kontrolü altında ilerlemektedir. Bu süreçte Fransa konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilir. Hatta tüm her şeyi doğru yapmanıza rağmen başvurunuz olumlu da sonuçlanmayabilir. Bundan mütevellit vizenin hızlıca çıkacağı gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. 2014 yılında geçilen uygulamaya göre artık vize başvuru işlemleri esnasında Fransa konsolosluğunda parmak izi alma işlemi gerçekleşmektedir. Eğer başvuru yapacağınız tarihten 5 sene öncesine kadar vize işlemi için parmak izi verdiyseniz istisnai durumlar haricinde tekrardan parmak izi vermenize gerek yoktur. Çünkü vermiş olduğunuz parmak izleri 5 sene boyunca vize bilgi sisteminde kayıtlı olarak tutulmaktadır.

 

Fransa vizesi Bursa

Herhangi bir şehirden Fransa’ya gitmek için vize işlemleri yapmanız mümkündür. Ancak vize işlemleri için konsolosluklara bizzat gitmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz şehirden vize alma ve seyahat işlemlerini hızlandırmak için ise vize hakkında sizlere yardımcı olacak şirketlere başvuru yapabilirsiniz. Bu şirketler, vize alma işlemlerine gelene kadarki işlemlerde sizlere yardımcı olacak ve işlerinizi hızlandıracaklardır. Vize işlemleri konusunda tecrübeleriyle sizlere yol gösterecek ve yaşadığınız sorunlarda yardım ve destek sağlayacaktır.

Fransa vizesi Bursa’dan yapacak olduğunuz başvurular için İstanbul’daki Fransa konsolosluğuna gitmeniz gerekmektedir. Pasaport işlemlerini Bursa’da bulunduğunuz yerin nüfus müdürlüğüne randevu alarak tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlemler için Bursa’da bulunan danışmanlık ofislerine başvuru yaptığınız takdirde, gerekli evrakları sizden talep edip ücreti dahilinde vize başvuru randevusuna kadar her türlü işinizi yapmakta yardımcı olacaklardır. Fransa vizesi için Fransa konsolosluğuna da randevu tarihi ve saatinde gitmeniz, gittiğinizde de evrakların tam olması gerekmektedir. Zaten bu tür şirketler bu konuda size gerekli bilgiyi vereceklerdir. Fransa konsolosluğunda vize başvuru ücretini ödeyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Schengen vizesi

Schengen 22 üye ülkeden oluşan bir bölgenin ismidir. Bu 22 ülke şunlardır: Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn. Dünyadaki tüm ülkelerin vatandaşları Schengen vizesi ile bu 22 ülke arasında sınır kontrolü olmaksızın serbestçe geçiş sağlayabilmektedir. Schengen vizesi ile yalnızca 90 gün seyahat edilebilmektedir. Kısa süreli bir vize türüdür. Turistik ya da iş amaçlı olarak kullanıma uygundur.

Ayrıca Schengen bölgesine üye olan ülkeler arasında suçluların bulunması konusunda polisin ortak çalışmaları mevcuttur. Bu sayede suçlular Schengen bölgesine üye olan ülkeler içinde hızlıca bulunup, iadesi ve ceza durumlarının kolayca karar verilmesi gibi kolaylıkları da vardır. Schengen vizesi oldukça kullanışlı bir vize türüdür. Ancak 90 gün sınırı vardır. Bu yüzden 90 günden daha uzun seyahatleriniz için ülkelerin ulusal vizelerini almayı tercih etmeniz gerekmektedir. Schengen vizesi oldukça da popülerdir. 2018 yılında ulaşılan verilere göre o yıl 14,2 milyondan fazla insan Schengen vizesini kullanarak seyahatini gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

 

Fransa için vize şartları

Fransa’ya seyahat etmek isteyenler, öncelikle bazı yapılması gereken prosedürleri tamamlamalıdırlar. Pasaport işlemleri yerine getirilmelidir. Pasaport işleminin, randevu alınarak nüfus müdürlüklerinden yapılması mümkündür. Bu işlemden sonra Fransa için vize alma işlemi gelmektedir. Bu işlem Fransa konsolosluğundan yapılmaktadır. Ancak bu işlemi tamamlayabilmek için bazı koşullar mevcuttur.

Fransa vizesi almak isteyenlerinde merakla sorduğu soru “Fransa için vize şartları nelerdir?” sorusu olmaktadır. Konsolosluk tarafından belirtilen belgeleri eksiksiz şekilde hazırlayan yolcular Fransa konsolosluğundan randevu almaları gerekmektedir. Randevu vakti geldiğinde Fransa konsolosluğunda bulunarak gerekli evrakların konsolosluğa teslim edilmesi zorunludur. Bu işlemle birlikte bir de parmak izi alma işlemi gerçekleşmektedir. Alınan parmak izi, vize bilgi sistemine kaydedilmektedir. Daha sonraki vize işlemlerinizde bu parmak izi kullanılmaktadır. Gitme amacınıza göre de vizenin türü değişmektedir.

Eğer turistik, aile, arkadaş ziyareti gibi amaçlarla gidiyorsanız Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Ancak oturum izni ve üniversite eğitimi gibi uzun süreli durumlarda Schengen vizesi geçerli olmamaktadır. Bundan dolayı bu gibi durumlarda ulusal vize almanız gerekmektedir. Vize türüne de karar verdikten sonra istenen evraklarla birlikte Fransa konsolosluğunda başvur işlemi tamamlanabilir.

 

Çalışmayanlar için Fransa vizesi

Fransa’ya gidecek olanlar için Fransa vizesi alma konusunda vize için gerekli evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması büyük önem arz etmektedir. Hangi tip vizenin sizin durumunuza uygun olduğunun belirlenmesi de vize işlemlerinde öncelikli yapılması gerekendir.

Çalışmayanlar için Fransa vizesi turistik vize adı altında verilebilmektedir. Çalışmayanların bu vizeyi alabilmesi için geçerliliği olan pasaportlarının bulunması gerekir. Yalnızca pasaport yeterli olmayacaktır. Turistik vize için gerekli olan belgelerin amaca uygun, güncel ve tam şekilde hazırlanmalıdır. Fransa’ya nasıl gidiyor olursanız olun Türkiye’ye tekrar döneceğinizi garanti edecek nitelikte belgeler hazırlamanız gerekecektir.

Yasal anlamda çalışmayan bir kişinin vize başvurusu yapabilmesi için sigortalarının olması gerekmektedir. Çalışmayan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olduğunu gösterir bir belge hazırlayabilmesi gerekmektedir. Ancak çalışmayan bir kişi ise ve Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bir kaydı bulunmuyorsa, evliyse eşi aracılığıyla sponsorluk belgesi hazırlanmalıdır. Çalışmayan kişi eğer evli değilse anne ya da babasından sponsorluk belgesi hazırlayarak Fransa vize başvurusunu yapması mümkündür. Bu gibi durumlarda başvuru için gerekli evrakların eksiksiz teslim edilmesi önemlidir.

 

İzmir Fransa vize başvurusu

Fransa için vize almak isteyen vatandaşlar, vize işlemleri için Fransa konsolosluğuna müracaat etmeleri gerekir. Vize başvurusu işlemi hariç, diğer işlemler yolculuğu yapacak kişinin bulunduğu şehirden yapılabilmektedir. Ancak vize başvurusu işlemi, seyahati yapacak kişi tarafından bizzat Fransa konsolosluğunda bulunulması gerekmektedir.

İzmir Fransa vize başvurusu konusunda İstanbul’da bulunan Fransa konsolosluğuna gitmeleri en uygun olandır. İzmir’den Fransa vizesi alacak olan kişiler, pasaport işlemlerini bulundukları yerde halledebilirler. Kendilerine en yakın nüfus müdürlüğünden pasaport işlemi için randevu alıp, daha sonrasında istenilen evraklarla birlikte randevu zamanında nüfus müdürlüğüne gidip pasaport işlemlerini yerine getirebilirler. Burada parmak izi alma işlemi de gerçekleşmektedir. Ancak eğer 5 sene içerisinde vize işlemi için parmak iziniz alınmadıysa bir de konsoloslukta parmak izi alma işlemine tabi tutulacaksınız. Aynı zamanda konsoloslukta seyahati yapacak kişinin biometrik bilgileri de istenmektedir. Bunların yanında gerekli evrakları da tam olarak getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında eksik belge çıktığı taktirde konsolosluk ek belge isteyebilmektedir. Ayrıca belgelerinizin tam olmaması durumu vize başvurusunun sonucunu tehlikeye atabilir.

 

Fransa vizesi kaç günde çıkar 2020

Fransa’ya seyahat etme niyetinde olan kişilerin uğraşması gereken bir konu vardır ki; o da Fransa vizesi çıkarma konusudur. İşleri acil olanlar, hızlıca Fransa’ya gitmesi gereken kişilerin akıllarında hep aynı soru vardır: ‘’Fransa vizesi kaç günde çıkar?’’.

Fransa vizesi kaç günde çıkar 2020 yılında Fransa vizesi alacakların aklında olan bir sorudur. Ancak bu soruyu sormadan önce, vize almak için gerekli olan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar evrakların tamamlanması olmaktadır. Evrakları tam olan vatandaşlar, başvurularını yaptıktan sonra bu soruyu sorabilirler. Ancak bu soruyu sorarken vize çıkarma işleminin daha hızlı gerçekleşmesini istiyorsanız, belgelerin tam olmasına dikkat etmelisiniz.

Zira belgelerinizde eksik çıktığında süreç uzayabilmektedir. Her şey sorunsuz şekilde ilerlese bile başvurunun olumlu sonuçlanacağı kesin değildir. Her yolcunun bu durumun farkında olması gerekmektedir. Seyahat edecek kişi, başvuruyu yaptıktan 4 -7 gün arasında başvuru sonucunu öğrenebilir. Çeşitli aksiliklerin çıkmaması için vize başvurusunun planlanan seyahat tarihinden ortalama 15 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde daha sağlıklı bir seyahat süreci yaşayabilirsiniz.

 

Fransa vize

Fransa’ya turistik, iş, aile, arkadaş ziyareti amaçlarıyla seyahat etmeyi planlayanların alması gereken belgenin adı Fransa vizesidir. Seyahat amacınız kısa süreli değil uzun süreli de olabilir. Örneğin; Fransa’da üniversite öğrenimi görecek olabilirsiniz ya da artık tamamen Fransa’da yaşamaya karar vermiş de olabilirsiniz. Bu seyahat türlerine göre vize türleri de değişkenlik göstermektedir. Örneğin; turistik, iş, aile ziyareti, arkadaş ziyareti gibi amaçlarla yapacağınız seyahatler için Fransa Schengen vizesi almanız daha yararlı olacaktır. Diğer yandan üniversite öğrenimi ya da kalıcı olarak yerleşme gibi durumlarda Fransa ulusal vizesi almanız gerekmektedir. Çünkü Schengen vizesinin gün sınırı bulunmaktadır. Seyahat için belirlenen sınır 90 gün kadardır. Yani 90 günden sonra seyahat yapmanıza imkan verilmemektedir. Pasaport gibi vize işleminden önce yapılması gerekli işlemleri hallettikten sonra, Fransa konsolosluğundan Fransa vizesi için randevu alma işlemini yapabilirsiniz. Hangi amaçla gidiyorsanız o amaca uygun vize türünü seçip, Fransa konsolosluğuna vize türünü beyan edebilirsiniz. Vize başvuru işlemini tamamladıktan bir süre sonra başvuru sonucu size iletilecektir.

 

Fransa için vize şartları

Fransa’ya gidecek olan kişilerin tamamlaması gereken prosedürlerden birisi ve en önemlisi Fransa vizesi işlemleridir. Pasaport işlemleri gerekli belgelerin temininin ardından, pasaport işlemi randevusu alınmasıyla, daha sonrasında da randevu zamanında pasaport işlemlerinin tamamlanabileceği ilgili kuruma gidilmesiyle sonlanmaktadır. Bu işlemden sonra ise Fransa vizesi çıkarma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yalnız Fransa için vize şartları mevcuttur. Vize çıkarmak isteyen kişilerin bu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize çıkarma işleminde sorunlar ortaya çıkabilir.

Fransa vizesi almak için Fransa konsolosluğunun ya da danışmanlık ofislerinden de öğrenebileceğiniz gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri isterseniz vize danışmanlık ofisleri yardımıyla dilerseniz kendiniz eksiksiz bir şekilde toplamanız ve hazır etmeniz gerekmektedir. Zira vize işlemleri için en önemli konu budur. Hatta bu konu yüzünden vize alma işlemi bile uzayabilmektedir. Vize işlemleri esnasında, Fransa konsolosluğunda parmak izi vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda parmak izinin yanında biometrik bilgilerinde verilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren ve belgeleri eksiksiz şekilde konsolosluğa teslim eden kişilerin başvuruları 4 ile 7 gün aralığında sonuçlanmaktadır.

 

Ticari vize için gerekli Evraklar

Ticari toplantı, satın alım, ithalat, ihracat gibi ticari amaçlı etkinlikler için yapılacak olan yurtdışı seyahatlerinde Ticari vize alınabilir. Bu ticari vizeyi almak için de çeşitli gerekli evraklar vardır. Ticari amaçla yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin, bu evrakları temin edip ardından vize başvurusu yapması gerekmektedir. Tabi ticari vize için gerekli evraklar seyahate çıkacak kişinin rütbesine göre değişmektedir. Örneğin; bir çalışan için farklı, şirket sahibi için farklı durumlar söz konusudur. Öncelikli gerekli belgelerden biri olan ticari davetiye alınması gerekmektedir. Davetiyenin bulunduğu belgede gidilecek şirketin iletişim adresleri ve yolculuk yapacak olan kişinin pasaport bilgileri bulunmalıdır. Bu davetiye, vizeyi alacak kişinin rütbesi ne olursa olsun hazırlanması gereken bir belgedir. Pasaport, 2 fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ulaşım rezervasyonu, konaklama rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası da diğer her başvuruda da hazırlanması gereken belgelerden olup, ticari vize için de gerekli evraklardır.

Çalışan olarak gidecek kişilerin hazırlaması gereken belgeler ise işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, şirketin vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesidir. Şirket sahibi olarak gidecek olanların hazırlaması gereken belgeler ise şirketin vergi levhası, şirket banka hesap özeti, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesidir.

 

Fransa vize başvuru şartları

Fransa’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların Fransa vize başvuru şartlarını yerine getirerek, Fransa konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Fransa vizesi almak için Fransa konsolosluğunun gerekli gördüğü belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Fransa konsolosluğunun belirlemiş olduğu gerekli belgeler vizeyi alacak kişi tarafından ve belgelerin güncel olmasına dikkat edilerek hazırlanması gerekmektedir. Hatta bazı belgelerin orijinallerinin hazırlanması söz konusudur. Belgeler Fransa’ya gidiş maksatlı olarak hazırlanıp, eksiksiz olarak sunulmalıdır. Hangi vize türü için başvurulacağı konusu önemlidir. Kısa dönem seyahatler için vize alacaksanız Schengen vizesi alınması tercih edilir.

Fransa Schengen vizesi başvurusu için, Fransa konsolosluğunun görevlendirmiş olduğu vize merkezlerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha uzun süreli seyahatler için uzun süreli ulusal vize yani D tipi vize almanız gerekmektedir. D tipi vize başvurusunu doğrudan Fransa konsolosluğuna yapmanız gerekmektedir. Fransa vizesi için Schengen vize başvuru formu doldurulması zorunludur. Formda doldurulan verilerin diğer evraklardaki bilgiler ile uyuşması şarttır. Hatalı, yanlış ya da eksik bilgilerle doldurulmuş olan formlar vize başvuru sonucunun olumsuz olmasına neden olabilmektedir.

 

Davetiye ile Vize nasıl ALINIR

Ailenizi, arkadaşınızı ya da bir yakınınızı ziyaret etmek için yurtdışına çıkmanız gerekiyorsa, gideceğiniz ülkenin vizesini almanın kolay bir yolu bulunmaktadır. Yakınlarınızı ziyaret etmek için başvurabileceğiniz bir Schengen vizesi mevcuttur. Pek çok vatandaş “davetiye ile vize nasıl alınır?” sorusunun cevabını aramaktadırlar. Aile, arkadaş ziyareti vizesi için hazırlanması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu belgelerin titizlikle hazırlanması, vize başvuru sonucunun olumlu olmasına katkı sağlayacaktır.

Hazırlanacak belgelerin en önemlisi davetiyedir. Davetiye yurt dışında bulunan yakınınızın yazmış olduğu bir yazıdır. Bu yazının içeriğinde sizin seyahat için o kişinin yanına geleceğiniz yazılmıştır. Yazının üzerinde vize başvurusu yapan kişinin kalacağı adres, ziyaret tarihi aralığı ve ne amaçla ziyarete geldiği yazılmış olmalıdır. Aynı zamanda bu belgenin ziyarete gitmiş olduğunuz kişinin bağlı olduğu belediye tarafından onaylanmış olması gerekir. Belgenin orijinal halinin vize başvuru yapılacak yere verilmesi gerekmektedir. Aile, arkadaş ya da akraba ziyaret vizesi ortalama olarak başvurunun yapıldığı tarihten sonra 7 ve 15 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır. Başvuru sonucu vize başvurusu yapan kişiye bildirilmektedir. Belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanması başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önemli yer tutmaktadır.

 

Fransa nın vize istemediği ülkeler

Fransa ya da resmi adıyla Fransız Cumhuriyeti toprakları, Kuzeyde Manş Denizi’nden, Güneyde Akdeniz’e, Doğuda Ren Nehri’nden, Batıda Atlas Okyanusu’na kadar uzanır. Dünya’da en çok denizaşırı toprağı olan ülke Fransa’dır. Dünyanın dört bir tarafında denizaşırı toprağı olan Fransa, Batı Avrupa’da yer alır. Fransa’ya komşu olan ülkeler Almanya, Lüksemburg, İsviçre, İtalya, İspanya, Belçika, Andora ve Monako’dur. Ayrıca Fransa üniter bir devlettir ve yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Başkenti, aynı zamanda en büyük şehri olan Paris’tir. Resmi olarak konuşulan dil ise Fransızcadır.

Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa’ya seyahat etmek isteyen insanlar tarafından en çok merak edilen konu ise Fransa’nın vize istemediği ülkeler konusudur. Bu ülkeler; Arnavutluk, Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Avustralya, Bahamalar, Barbados, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Dominika, El Salvador, Gürcistan, Grenada, Guatemala, Honduras, Hong Kong, İsrail, Japonya, Kiribati, Makao, Kuzey Makedonya, Malezya, Marshall Adaları, Mauritius, Meksika, Mikronezya Federal Devletleri, Moldova, Monako, Karadağ, Yeni Zelanda, Nikaragua, Palau, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, San Marino, Sırbistan, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Güney Kore, Tayvan, Doğu Timor, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Uruguay, Vanuatu, Vatikan, Venezuela, İngiliz vatandaşları, Romanya.

 

Fransa Büyükelçiliği vize işlemleri

Fransa’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Fransa vizesi alabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır. Öncelikle pasaportları yoksa pasaport çıkarma işlemini gerçekleştirmeliler. Pasaport işlemlerini nüfus müdürlüklerinden randevu alarak, gerekli belgelerin temini sonrasında randevu zamanında belgelerin tamamlanıp, yetkili kuruma iletilmesiyle pasaport elde edilebilir.

Sıra vize çıkarma işlemlerine geldiğinde işler biraz zorlaşmaktadır. Çünkü vize işlemleri yalnızca belgelerin hazırlanmasıyla bitebilecek bir işlem değildir. Fransa konsolosluğu ya da Fransa büyükelçiliğinin de vize başvurusunu onaylaması gerekmektedir. Ankara’da bulunan Fransa Büyükelçiliği vize işlemleri yapmaktadır. Gerekli belgelerin eksiksiz ve güncel şekilde hazırlanması durumunda Fransa Büyükelçiliği’ne vize işlemleri için başvuru yapılabilir. Fransa Büyükelçiliği vize bölümü, pazartesi ve perşembe günleri saat 09:00 – 13:00 / 15:00 – 17:00 aralığında çalışmaktadır. Cuma günü ise 09:00 – 13:00 / 15:00 – 16:00 saatleri arasında çalışma yapmaktadır. Fransa Büyükelçiliği’ne vize işlemleri için başvuruda bulunulacağı zaman, vize başvuru formunun İngilizce ya da Fransızca hazırlanmış şekilde verilmesi gerekmektedir. Fransa konsolosluğuna başvuruda bulunulacağı zaman ise yapacağınız seyahatin amacını ve şartlarını açıklayacak şekilde dilekçe yazılması ve konsolosluğa verilmesi gerekmektedir.

 

Schengen vizesi danışmanlık

Schengen vizesi, Schengen ülkelerini tek bir vize ile yani giriş yapacağınız Schengen ülkelerinin her biri için ayrı ayrı vize almadan seyahat etmenizi sağlayan, sınırları özel anlaşmalarla oluşturulmuş bir vizedir. Schengen’e üye olan 26 ülke vardır. Bunlardan 22 ülke Avrupa Birliği üyesi, diğer 4 ülke olan Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn ise Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesidir. Schengen üyesi ülkeler şu şekilde sıralanabilir: Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn. Schengen vizesi almak isteyen kişiler bu ülkelerin ilgili konsolosluğuna başvuru yapabilirler. Ancak seyahat etmek istediğiniz Schengen ülkelerinden herhangi birine vize başvurusunda bulunamazsınız. Schengen vizesi danışmanlık hizmeti alarak kolaylıkla bu vize türüne sahip olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilk olarak hangi ülkeye giriş yapacaksanız o ülkeye vize başvurusunda bulunmanız gerektiğidir. Daha sonrasında diğer ülkelere vize gerekmeksizin giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Schengen vize başvurunuzu genelde ilgili ülkelerin konsolosluklarına direk olarak yapamazsınız. Çünkü konsolosluklar vize başvuru kabul hizmetleri için özel kurumlarla anlaşmalı olarak çalışırlar.

 

Fransa vizesi için gerekli belgeler

Schengen vizesi ile girilebilen Avrupa ülkelerinden birine seyahat planlarınız varsa şunu bilmelisiniz ki, sizden istenen vize evrakları ve vize işlemleri, ülkeden ülkeye küçük değişiklikler gösterebilmektedir. Örneğin; Fransa, Almanya, İsviçre, İtalya, Hollanda Schengen ülkesi olmasına rağmen vize işlemleri esnasında gerekli olan evraklarda ve prosedürde değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda Fransa vizesine başvuracak vatandaşlarımıza bazı uyarılarımız olacak. Tüm Schengen ülkeleri için geçerli olan bir kurala göre, veriliş tarihi on yıldan eski olan pasaportlara vize verilmez. Ancak bu uygulama yalnızca yeni başvurularda geçerlidir. Eski pasaportunuzda Schengen vizeniz varsa, vizeniz geçerlilik süresi boyunca seyahatlerinizde eski pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Fransa vizesi İçin gerekli olan belgeler ise şunlardır;

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Fransa Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

 

Davetiye ile Vize nasıl ALINIR

Pek çok vatandaş yurt dışına çıkmak istemekte ancak bunun kolay yollarını aramaktadırlar. En kolay yolun davetiye ile gitmek olduğunu bilen vatandaşların sorduğu soru ise “Davetiye ile vize nasıl alınır?” sorusu olmaktadır.

İş amacıyla ya da aile, akraba, arkadaş gibi yakınlarınızı ziyaret amacıyla yurtdışına çıkmanız gerekiyorsa, bu amacınıza uygun ve işinizi kolaylaştıracak bir vize türü mevcuttur. Kısa süreli olarak ve ziyaret amacı ile gideceğiniz ülkeye Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen vizesinin 3 ay sınırı vardır. Eğer kısa süreli bir seyahat planlıyorsanız Schengen vizesi işinizi görecektir. Çünkü Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde olan ülkeler arasında rahatlıkla seyahat etmek mümkündür. Ziyaret amaçlı yapacağınız seyahatler için çıkarmanız gereken Schengen vizesi için gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna teslim etmeniz gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların içinde vize alma ihtimalinizi arttıracak bir belge vardır. Bu belge ziyaretine gideceğiniz kişinin ya da iş için gidiyorsanız gittiğiniz şirketin hazırlayacağı davetiyedir. Ziyaret için gidiyorsanız davetiyeyi, ziyaretine gittiğiniz kişinin yazması gerekmektedir. Davetiyenin üzerinde vize alacak olan kişinin bilgileri de yer almalıdır. Aynı zamanda davetiyenin ziyaretine gideceğiniz ya da iş için gideceğiniz şirketin bulunduğu yerin belediyesi tarafından onaylanması da gerekmektedir. Bu şekilde eksiksiz hazırlanmış davetiyeyi vize başvurusu esnasında ilgili makama sunmalısınız.

Fransa turist vizesi kaç günde çıkar

Fransa’ya seyahat planları olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri tahmin edileceği üzere Fransa turist vizesi kaç günde çıkar? sorusunun cevabıdır.

Başvurunuzu yaptıktan sonra 4 -7 gün arasında başvuru sonucunuzu alabilirsiniz. Değerlendirme sürecinde konsolosluk tarafından sizden ek ve alternatif evrak istenebilir. Sizden ek veya alternatif evrak istenmesi ihtimalinden dolayı, uçak biletinizi almamanız tavsiye edilir. Ayrıca Fransa’ya gideceğiniz günden en az on beş gün önce başvurunuzu yapmalısınız. Vize işlemlerinizin değerlendirildiği tek yetkili merci Fransa Konsolosluğu’dur. Anlaşmalı olarak başvurunuzu yapan firmalar vize sonucunuzun tayin edilmesinde ya da evraklarınızın incelemesinde yetkili değildir. Bu firmalar, hazırladığınız evraklarınızı herhangi bir inceleme yapmadan konsolosluğa iletir ve vize randevunuzda prosedüre göre düzenleme yaparlar.  Turistik – Ticari – Aile ve Arkadaş ziyareti amacıyla yaptığınız seyahatleriniz için gereken vize başvurularınızda, seyahat süreniz 90 günden azsa ve T.C. pasaportu sahibi iseniz Schengen vizeniz, Fransa Konsolosluğu tarafından başvurunuzu yaptığınız günden itibaren en az 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılabilmektedir. Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu kişiler için ise, bu süre en az 7 iş günüdür. Başvuru yapan yabancı uyruklu kişilerin ülkelerine göre bu süre farklılık göstermektedir.

 

Fransa için vize şartları

Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişilerin aklında en çok yer eden sorulardan birisi “Fransa için vize şartları nelerdir?” sorusudur. Fransa vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuruda birtakım prosedürlerin mevcut olduğunu bilmesi gerekmektedir. Fransa vize başvurusu planlarınız varsa öncelikle sizden istenilen evrakları detaylı bir şekilde ve aslına uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra Fransa konsolosluğunun yetki verdiği başvuru merkezlerinden randevu oluşturmalısınız. Başvurunuzu yaparken olumsuz durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, vize merkezine gitmeden önce randevu oluşturmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinden 1 ile 3 ay öncesinden yapmalısınız. Vize işlemleriniz birkaç hafta sürebileceğinden, başvurunuzu son ana bırakmamanız önerilir. Sizden istenen bütün evraklar, teslim ettiğiniz vize başvuru merkezi tarafından Fransa Konsolosluğu’na ulaştırıldıktan sonra, evrakların yeterliliği onaylandıysa ve Fransa’ya girişinizde herhangi bir sakınca görülmüyorsa vize size teslim edilir. Fransa vize başvurunuzun kabul edilmesi için pasaport sürenizin, seyahatlerinizin bittiği güne kadar en az altı ay geçerliliği olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda gümrük ve döviz kayıt işlemleri dışında vizenin basılması için minimum 2 boş sayfa yer almalıdır.

 

Fransa express vize

Herkesçe tahmin edileceği üzere Fransa gibi büyük ve önemli bir ülkeye çeşitli sebeplerle pek çok insan seyahat etmektedir. Fransa’ya seyahat edecek kişilerin bazen bu ziyaret için kısıtlı zamanları olabilir. Bundan dolayı Fransa’ya acil seyahat planı veya zorunluluğu olan vatandaşlarımız için Fransa Express vize seçeneği bulunmaktadır.

Fransa Express vize seçeneği, yapacağınız vize başvurularınızda size hızlı bir başvuru imkanı sunar. Ancak şunu bilmelisiniz ki express vize başvurusu, başvurunuz değerlendirilmeye sunulduktan sonra, vizenizin çıkış süresini kısaltmaz. Ayrıca bu şekilde başvuru yapmanız, çıkış süresini artıran resmi tatil günlerinde ve Fransa Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak ek değerlendirme sürelerinde bir değişiklik yapmaz. Tahmin edileceği üzere Fransa ekpress vize başvuru ücreti ile standart vize başvuru ücreti değişiklik göstermektedir. Fuar, seminer, acil ziyaret gibi amaçlarla seyahat edecek kişiler, bekleme sorunlarını Fransa ekpress başvurusu ile biraz daha fazla ücret ödeyerek çözebilirler.  Yapacağınız bu başvuru ile prosedürlerde biraz kolaylık sağlanır. Örneğin; başvurularınızda son beş yıl içerisinde parmak izi vermişseniz bazı istisnai durumlar dışında yeniden parmak izi vermeniz gerekmez. Ancak son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almadıysanız Ankara’da yeniden parmak izi vermeniz gerekecektir.

 

Fransa vizesi Takip

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişiler Fransa’ya vize başvuruları için bazı şirketlere başvurabilirler. Bu şirketler yurtdışına çıkma hakkında her türlü konuda tecrübeli personelleri ile yardımcı olmaktadırlar. Gerek pasaport işlemleri hakkında gerekse vize işlemleri hakkında olsun tüm sorunlarda yardımcı olmaktadırlar. Sadece bu süreçte değil seyahat esnasında ve seyahat sonrasında da her türlü konuda iletişime geçmeniz mümkündür.

Öncelikle seyahat amacınıza göre siz uygun vize belirlenmelidir. Bu konuda bu şirketler yardımcı olmaktadır. Vize tipi belirlenip, bu vize tipi için onay alındıktan sonra vize türünün gerektirdiği belgeler sizden istenmektedir. Siz bu belgeleri temin ederken yine her türlü desteği bu şirketlerden alabilirsiniz. Belgelerin temininden sonra başvuru için gerekli ücretlerin ödenmesi konusu vardır. Vize başvuru harcı için Fransa konsolosluğu bir miktar talep etmektedir. Bu miktar Fransa konsolosluğu inisiyatifinde değişmektedir. Tüm bu işlemler esnasında online olarak Fransa vizesi takip sistemi ile vizenizin ve evraklarınızın durumunu kontrol etmeniz mümkündür. Size verilen takip kodu ile online olarak vize takibi yapabilirsiniz.

 

Fransa vizesi Bursa

Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden olan Fransa, Avrupa’nın en güçlü ve en önemli ülkelerinden biridir. Aynı zamanda dünyada en çok turist alan ülkelerden biri olmasıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca eğitim, akraba ziyareti gibi amaçlarla yine pek çok insan Fransa’ya gitmektedir. Böylece ülkemizde de her yıl binlerce insan çeşitli sebeplerle Fransa’ya seyahat ederler. Bu sebeple pek çok insan tarafından Fransa vizesinin nasıl alındığı merak konusudur.

Fransa’ya seyahat planları yapan kişilerin ilk yapması gereken, vize başvurusu için gerekli olan evrakları düzenlemektir. Sonrasında başvuru için Fransa konsolosluğunun yetki verdiği başvuru merkezlerinden randevu oluşturulur. Vizenizin sonuçlandırılması konusunda bu başvuru merkezleri yetkili değildir. Bu konudaki tek yetkili merci Fransa konsolosluğudur. Bundan dolayı Bursa’da ikamet eden vatandaşlarımız şunu bilmelidirler ki; Bursa Fahri Konsolosluğu doğrudan vize başvurusu kabul edememekte ve vize talebinize ilişkin karar verememektedir. Fransa vizesi Bursa ilinden temin edilemez. Yaptığınız vize başvurusu sadece İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilebilmektedir. Bursa’da bulunan başvuru merkezlerinden başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuz bu makamlarca değerlendirilmekte ve size gerekli bilgi verilmektedir.

 

Fransa davetiye şartları

Fransa’ya gitmek isteyen vatandaşlar, gitmek istedikleri bölgede oturan yakınları tarafından davetiye almalarının, vize onay sürecini hızlandıracağını bilmektedirler. Bundan dolayı bilgi almak istedikleri ilk konu da Fransa davetiye şartları olmaktadır.

Fransa’dan vize almak isteyen kişiler, bazı vize türlerinde Fransa’dan alınacak bir davetiyeye ihtiyaç duyarlar. Davetiye gerektiren vize türleri Fransa akraba ziyareti vizesi, Fransa ticari vizesi ve Fransa eğitim vizesi şeklinde sıralanabilir. Bu vizelerden bazıları kısa süreli bazıları ise uzun süreli vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Fransa akraba ziyareti vizesi kısa süreli vizelerdendir ve bu vizeyi almak isteyen kişi, Fransa’da yasal olarak ikamet eden akrabası tarafından kaleme alınan davetiyeye ihtiyaç duyar.

Kişi davetiyenin orijinalini vize başvuru dosyasına eklemelidir. Fransa ticari vizesi, iş görüşmesi, fuar, mesleki organizasyon gibi etkinliklere katılmak istediğinizde başvurmanız gereken vize türüdür. Bu vize türü için almanız gereken davetiye, davet eden firmanın antetli kağıdı üzerinde hazırlanmalıdır. Ayrıca şirketin unvan ve faaliyet bilgileri ve sizi davet eden çalışanın kimlik bilgileri de başvuruya eklenmelidir. Fuar gibi bir organizasyona katılmak için Fransa’ya gidiyorsanız, fuar biletlerinizi dosyanıza eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Fransa eğitim vizesi, kısa veya uzun süreli eğitim almak gibi bir amacınız olduğu takdirde ihtiyacınız olan vize türüdür. Bu vize için almanız gereken davetiye, eğitim alacağınız kurum tarafından kabul mektubuyla iletilmelidir.

 

Leave a Reply

Acil Vize