Bilindiği üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki yakın ilişkileri tanımlamaya dahi gerek yoktur. Yavru vatan olarak betimlediğimiz bu ülke ile 1991 yılında vize muafiyet anlaşması yaparak, seyahatler için gerekli olan vize prosedürlerini ortadan kaldırdık. Hatta bu doğrultuda seyahat edebilmek için geçerli bir pasaportun dahi olmasına gerek yok. Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bizler gibi pek çok ülkeye vizesiz olarak seyahat edebiliyor mu? KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler hangileri?

KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler ne yazık ki Türkiye’de olduğu kadar çeşitli değil. Ülke yalnızca 5 ülkeye vize almadan seyahat edebiliyor ki bu ülkelerin geneli de umuma mahsus bordo pasaport sahipleri için vize istiyor diyebiliriz. ( Türkiye haricinde. ) Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Pakistan, Türkiye ve Avustralya’dır.

KKTC Vatandaşı Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler bu ülke vatandaşları tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu ülkeye dair merak edilen soruların içerisinde yer alan vize işlemleri konusunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin halen tanınmaması durumu çeşitliliği azaltmıştır diyebiliriz. Yani ülke bu yüzden pek çok ülkeye vize almadan seyahat edememektedir. Peki, bu bağlamda KKTC vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir? KKTC vatandaşları yukarıda da belirttiğimiz üzere yalnızca 5 ülkeye vize almadan gidebilmektedirler ki bu da umuma mahsus bordo pasaport sahipleri için geçerli değildir.

Yalnızca Türkiye’ye pasaport olmadan kimlik ile seyahat hakları bulunan KKTC vatandaşları için diğer ülkelerden vize almaları zorunludur diyebiliriz.

KKTC Hangi Ülkeler Tanıdı?

Bilindiği üzere Kıbrıs; Kıbrıs Rum kesimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak iki kısma ayrılmakta. Bu ayrıma sebep olan nedenlerden ötürü pek çok Avrupa ülkesi hatta dünya üzerinde yer alan ülkelerin hemen hemen hepsi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımamaktadır.

Bu bağlamda KKTC hangi ülkeler tanıdı sorusunun cevabı için yalnızca Türkiye cevabını verebiliriz. Diğer devletler ve Birleşmiş Millet, yalnızca Kuzey Kıbrıs Rum kesiminin varlığını kabul etmekte ve KKTC’yi fiili devlet olarak isimlendirmektedirler.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler listesinde Türkiye’nin de yer alması ülkemizde başka hangi ülkelerin vize almadan girebileceği sorusunu akıllara getirmiştir diyebiliriz. Bu bağlamda sorulan Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir sorusunun yanıtı için ülkemizin vize muafiyet anlaşması yaptığı ülkelerin tamamının vizesiz giriş yapabileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra muafiyet anlaşması yapılmayan çoğu Avrupa ülkesinin de ülke sınırlarımız içerisine vize almadan girebileceğini de ekleyelim. Bu ülkelerden bazıları ise; Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya, Azerbaycan, Jamaika, Peru, Şili, Makedonya, Gürcistan, Ukrayna, Moldova’dır. ( Bu ülkelerin içerisinde bazı devletler ile karşılıklı vize muafiyeti anlaşması yapılmıştır. )

Kuzey Kıbrıs Hangi Ülkelerden Vize İstiyor?

KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler listesinden sonra bir de Kuzey Kıbrıs’ın hangi ülkelerden vize talep ettiği de merak edilmektedir. Bilindiği üzere biz KKTC’ye yalnızca kimlik kartı ile girebiliyoruz. Ancak buna karşılık Kuzey Kıbrıs hangi ülkelerden vize istiyor sorusunun yanıtı için genel anlamda pek çok Avrupa ülkesinden vize talep etmediğini söyleyebiliriz.

Vize istediği ülkeler arasında ise; Ermenistan, Suriye ve Nijerya yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vize İstiyor mu?

KKTC pasaportuna vize istemeyen ülkeler listesine rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin pek çok Avrupa ülkesinden vize talep etmediğini söyleyebiliriz. Yukarıda bu ülkeye seyahat konusunda vize alması gereken ülkeleri belirtmiştik. Ülke Türkiye’den yapılacak seyahatlerde kapsamında pasaport dahi talep etmemektedir.

Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize istiyor mu? KKTC, ülkemizden vize talep etmeyen ve kimlikle giriş yapılmasına izin veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde Kaç Gün Kalabilirim?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ülke sınırları içerisinde 90 gün kalabilirler.

Kıbrıs Rum Kesimi Vize İstiyor mu?

Evet, Kıbrıs Rum Kesimi’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat amacına uygun vize almaları zorunludur.

KKTC’den Kıbrıs Rum Kesimine Vizesiz Geçiş Yapabilir miyim?

Hayır, KKTC üzerinden Kıbrıs Rum Kesimi’ne vizesiz geçiş yapma durumu gibi bir imkan yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize