Transit vize bir uçuş ya da yolculuk sırasında farklı bir ara ülkeden geçiş yapılması sırasında talep edilen belge olarak da tanımlanmaktadır.  Transit vize talep etmeyen ülkeleri tercih ederek ek bir işlem olmadan ülkeler arası geçişin tamamlanması sizin için daha verimli olacaktır. Bazı ülkeler sadece zaman sınırlamasına uyan yolcuların transit vize almasını istememektedir. Örneğin 24-36 saat bu konuda sınır olarak belirlenen süreler arasında yer almaktadır. Bu süreleri aşan durumlarda transit vize alınması talep edilebilmektedir.

Hangi Avrupa Ülkeler Transit Vize İstemiyor?

Hangi Avrupa ülkeler transit vize istemiyor; Çek Cumhuriyeti transit vize talep etmeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkede transit vize talep edilmemesi için ülkede kalacağınız sürenin 5 günü geçmemesi gerekmektedir. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman verilen süre bakımından oldukça esnek ve memnun edici bir yapının olduğu fark edilmektedir. Avrupa seyahatlerinizi planlarken Çek Cumhuriyeti dilediğiniz gibi geçiş ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde ek bir vize almanıza gerek olmadan transit geçiş adımlarını tamamlamanıza olanak verilmektedir. Çek Cumhuriyeti tarafından sunulan bu transit vizesiz ve 5 güne kadar kalım hakkının asıl önemli kriteri AB üye ülkelerine ait bir vize ya da oturum hakkının olmasıdır. Bu verilere sahip olan kişilerin ayrıca bir transit vize başvurusu yapmadan geçiş adımını tamamlamasına izin veriliri.

Transit vize istemeyen ülkeler 2022 araştırılırken aynı zamanda ülkelerin bu olanağı hangi kıstaslara göre verdiğini de incelemelisiniz. Sadece AB üye ülkelerinin vizelerine sahip olan kişiler değil aynı zamanda İsviçre vizesi ya da oturma izni olan kişilerin de Çek Cumhuriyeti’nde yukarıda belirtilen koşullara dikkat ederek transit vize olmadan geçiş yapmasına olanak tanınmaktadır. Bu aşamada değişen prosedürler hakkında bilgi sahibi olmak için kişilerin vize danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz. Bu uzman firmalar sizin için gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Transit Uçuşlarda Vize Gerekli Mi?

Transit uçuşlarda vize gerekli mi; bu konuda temel kriter uçuşun nerden başladığı ve nerede biteceğidir. Örneğin kişilerin Türkiye’den hareket ederek AB üyesi olmayan bir ülkeye Almanya aktarmalı bir biçimde gitmek istemesi durumunda sadece belirli havalimanlarında transit vize olmadan geçiş yapmasına olanak verilmektedir. Bu olanak her havalimanında mevcut değildir. Transit vize istemeyen ülkeler 2022 incelemeye alınırken salgın koşullarının bu süreci nasıl etkilediği ile alakalı da inceleme yapmanız gerekmektedir. Birçok ülke öncesinde izin vermesine rağmen salgın koşullarının da etkisi ile transit geçiş konusunda kısıtlamalar getirmiştir. Bu şekilde havalimanlarındaki yoğunlukların azaltılması hedeflenmektedir.

Sadece Frankfurt ve Münih havalimanı üzerinden bu giriş adımlarına izin verilmektedir. Türk vatandaşlarının Almanya’da bu havalimanlarından transit geçiş yapmaları için ya diplomatik ya da hizmete mahsus pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Yeşil ve bordo pasaport sahiplerinin ise vize almaları gerekmektedir.

Hollanda Türk Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor Mu?

Hollanda Türk vatandaşlarından transit vize istiyor mu; Hollanda’dan aktarma yapacak olan Türk vatandaşlarının Hollanda’ya girmeleri söz konusu değilse transit vize almaları da gerekmeyecektir. Transit vize istemeyen ülkeler 2022 arasında yer alan Hollanda’nın asıl kuralı havalimanının transit bölümünde bulunmak ve Hollanda’ya giriş yapmamaktır. Bu kurallar yerine getirilirse transit vizeye ihtiyaç olmayacaktır.

Transit Vize Hangi Ülkeler?

Transit vize hangi ülkeler; Hollanda transit vize olmadan bekleme yapabileceğiniz ülkeler arasında yer almaktadır. Transit vize istemeyen ülkeler 2022 kişilerin ülkeye giriş yapmasına izin vermeyecektir. Sadece bu iş için hazırlanmış olan aktarmalı uçuşlara özel alanda kalmanız talep edilir.

Transit Vize Kimlere Verilir?

Transit vize kimlere verilir; Yeşil ya da bordo pasaporta sahip olan kişilerin ülkelerden uçuş aktarması yaparken vize alması istenebilmektedir. Transit vize istemeyen ülkeler 2022 arasında inceleme yaparken birçok Balkan ülkesinin bu konuda esnek kurallara koyarken Batı Avrupa ülkelerinin özellikle salgından sonra daha sıkı kurallar uyguladığı da fark edilmektedir.

Almanya transit vize ister mi?

Almanya bordo ve yeşil pasaport hamillerinden transit vize talep etmektedir.

Çek Cumhuriyeti transit vize talep eder mi?

Çek Cumhuriyeti AB üye ülkelerinin herhangi birinin vizesine sahip olan kişilerden transit vize talep etmemektedir.

Transit vize nedir?

Aktarmalı uçuşlarda duraklama yapılacak olan ülkeden geçiş izni olarak da tanımlanan belgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize